Različne telesne poškodbe (padci ali udarci), dolgotrajne stresne situacije, neergonomsko urejeno delovno mesto in druge dolgotrajne obremenitve lahko v telesu povzročijo različne spremembe, ki jih organizem ni sposoben odpraviti. Posledice teh sprememb so disfunkcije (nepravilno delovanje) mišično skeletnih struktur, poškodbe vezivnega tkiva, kit in mišic v obliki mišičnega krča manjše ali večje intenzitete ter napetih in skrajšanih fascij – ovojnic telesa.
Take poškodbe človek čuti kot bolečinski sindrom, ki lahko traja le nekaj minut, ur, dni ali mesecev. Tako stanje v organizmu sproži zaščitno, t.i. negativno kompenzacijsko reakcijo (telo dodatno zakrči določene mišice in fascije, da nevtralizira sile, ki so jih povzročile primarno zakrčene mišice), po kateri človek povsem preneha čutiti bolečino in je prepričan, da je povsem okreval. Tako se po poškodbi ponovno začne ukvarjati s športno vadbo oziroma se vrne v normalni življenjski ritem. Vendar pa negativna kompenzacija ne more trajati celo življenje. Posledica tega je lahko spontan pojav bolečine v skupinah mišic in/ali sklepov ali pa bolečino sproži že manjši padec ali obremenitev – gib.
Mesto in intenziteta bolečine se lahko dnevno spreminjata, pojavijo se lahko mravljinčenja, utrujenost, glavoboli, vrtoglavice, pretirano potenje, hladne okončine in vrsta drugih simptomov.
Splošno velja, da so manualne tehnike vse tehnike, ki jih izvajamo z rokami. Terapevt z uporabo rok in s specifičnim strokovnim pristopom poskuša zmanjšati bolečino in mišično napetost, povečati gibljivost, mišično moč in koordinacijo ter s tem vzpostaviti optimalno delovanje gibalnega sistema.
V okviru celostne terapije pri nas izvajamo veliko tehnik, ki delajo prav na mehkem tkivu. Namen terapije je usmerjen v aktivacijo mehanizmov samoregulacije. V telesu se znova začne vzpostavljati prej porušeno ravnovesje, saj telo ponovno dobi boljše »signale« za proces samozdravljenja. Z različnimi prijemi in dotiki spodbujamo telo, da se vrne v bolj naravno držo, kar je za telo manj obremenjujoče in zato tudi neboleče. Učinkovitost je odvisna od pravilne izbire tehnik, ki jih terapevt prilagaja individualno glede na stranko – trenutno in preteklo zdravstveno stanje stranke.
Izvajanje terapije je smiselno, ko se pojavijo telesne težave, povezane s kostno-mišičnim sistemom ali kot posledica prisilne drže. Težave se lahko izražajo ko bolečine, mravljinčenje, mišična napetost, vnetja mišic ali mišičnih narastišč, krči, zmanjšana gibljivost in pokanje v sklepih, glavoboli, migrene, vrtoglavice, druge diagnoze (sindrom karpalnega kanala, bolečine v vratu in/ali ramenih, išias, vnetje ahilove tetive itd.).
• Tehnike pomagajo pri rehabilitaciji športnih in drugih poškodb, izboljšanju športnih rezultatov, stresu in napetosti.
• Terapija je priporočljiva tudi preventivno, saj pomaga izboljšati in vzdrževati dobro psihofizično kondicijo.
• S pomočjo teh manualnih tehnik, se izboljša gibljivost celotnega telesa, bolečine se omilijo, velikokrat celo tudi izzvenijo, popravi se drža, izboljša se splošno počutje in okrepi se imunski sistem.
• Tudi številno obiskov je individualno (v večini 2-3 obiski), odvisno od posameznikovega stanja. Predvsem pa smo naravnani k temu, da obiske prilagajamo sproti, glede na potrebe, odzivnost in cilj.
• Da se zagotovijo terapevtski učinki je dobro, da se držimo navodil, ki jih dobimo med terapijo.
• V prvih dveh dneh po terapiji ni priporočljivo:
• dvigovati in nositi težkih bremen;
• izvajati daljših ponavljajočih gibov
• se ukvarjati s športom in večjimi fizičnimi obremenitvami;
• se izpostavljati prepihu in mrazu (klimatske naprave);
Svetujemo vam:
• pitje zadostne količine vode (poleg ostalih tekočin vsaj 1,5 l vode na dan, razen v primeru, ko vam vnos tekočin omeji zdravnik!);
• spanje vsaj 7 – 8 ur;
• tuširanje z vročo vodo ali uporabo termoforja (glede na navodila).
Ko se po končani terapiji vračate k normalnim aktivnostim, bodite še nekaj časa pozorni na svoje telo. Vse aktivnosti začnite previdno in upoštevajte navodila, ki jih boste dobili ob koncu obravnave.